top of page
tarihi3.jpg

Gezilebilen Tarihi Mekanlar

Odunpazarının en tarih kokan mekanı, 1525 tarihli Kurşunlu Külliyesidir... ve devamında çoğu Bağdâdi usulü ile inşa edilmiş tarihi konakları ve sokak sokak gezebileceğiniz evleri gelir. Bu evlerin çoğu restitüsyon/rehabilitasyon proje tekniği ile yeniden yapılandırılmıştır. Ancak, Atatürk Bulvarı üzerine kot farkı ile yapılmış olan binalar, sıfırdan 1980 den sonra inşa edilmiştir. Kurşunlu Külliyesine çıkan Zeytinoğlu Caddesi ve caddenin yukarı solunda kalan otobüs/araba park yerleri, orada bulunan eski evler istimlak edilerek 2019' da açılmıştır.

Önce Frigleri, sonra Bizans İmparatorluğunu,1097 itibariyle Türk-Selçuk İmparatorluğunu misafir eden bu munbit topraklar, sıcak kaynak suları, içinden nehir geçen yüksek ovası (rakım: 788m) ile 13. YY itibariyle, Osmanlı İmparatorluğu ve günümüz Türkiyemize kadar uzanmaktadır.

semahane.jpg

Kurşunlu Külliyesi

Eskişehir Mevlevihanesi

Kurşunlu Külliyesi tarihi Odunpazarı Evleri’nin merkezinde, odak noktası konumundadır. 1525 de Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen Eskişehir Mevlevihanesi Kurşunlu Külliyesi, önceleri Osmanlı Ordularının menzil yeri, daha sonra Başbakanlık Osmanlı Arşivi Belgelerine göre 1549 yılı itibariyle, mevlevihane olarak kullanılmıştır.

Kurşunlu Külliyesi girişinde Sıcak Cam Üfleme Atölyesi (ücretli) ve karşısında satış dükkanını; bahçe kısmında Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesini (ücretli), Semahanenin sol yanında Lületaşı Müzesi ve sağlı sollu olarak el sanatları çarşısını; Kurşunlu Cami ve solunda kalan Kurşunlu Kütüphanesini gezebilirsiniz. Külliyenin alt sokağında Ahşap Eserleri Müzesi (ücretli) yer almaktadır.

  • Emev
  • Facebook
semahane.jpg
atlıhan.jpg

Atlı Han

Atlı Han El Sanatları Çarşısı

1850 civarında Takattin Bey, tüccar ve seyyahların kendileri ve hayvanları için bir konaklama yeri yapar. Zaman içinde Han, Tavafçı Hanı, Odunpazarı Hanı gibi  isimlerle  anılır.  20.  yüzyılın  ikinci  yarısından  sonra  han, eski  işlevini  yitirerek  metruk  ve  harabeye  dönüşür.  2006 yılında, Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında orijinal mimarisi göz önünde bulundurularak, Atlıhan adıyla çarşı olarak yeniden inşa edilir.

Çarşıda lületaşı, geleneksel hat ve el sanatlarının dışında, Çin malları da görülebilir. 

Kurşunlu Külliyesini gezdikten sonra ana caddeden (Zeytinoğlu) Cad.) aşağı doğru inerken solda Pazaroğlu Sokağında, sarı sıvası ile Atlı Hanı göreceksiniz. İçeride çay ocağı ve küçük bir lokanta bulunmaktadır.

Dalyancı konağı

Eldem Sanat Alanı

Eldem Şirketler Grubu tarafından restore edilen bu eski konak, Osmanlı yaşamını hissedebilmek için gezilesi bir mekan! Ortada sahanlığı ve etrafında odaları bulunan, cumbalı 3 katlı bir köşk. Geniş bir bahçesi ve sağında eski bir ekmek fırınından sanat alanına dönüştürülmüş bir mekan bulunmaktadır. Tavan ve kapı üstü süsler olduğu gibi muhafaza edilmiştir.

Kurşunlu Külliyesini arkanızda bırakıp sağa  Malhatun Sokağa doğru yürüyün ve sola aşağı doğru inin. Sağınızda Akcami Sokak veya Kalaycı Ramazanın tabelasını görünce sağa sapın.

Akcami Mah. Mumcu Sok No:13 Odunpazarı / Eskişehir

Ziyaret Günleri: Prş-Cm-Cmt-Pzr 12.00-18.00

  • Eldem
eldem sanat.jpg
bottom of page